**به سایت رسمی انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان گیلان خوش آمدید**  

جاذبه های گردشگری گیلان

جاذبه های گردشگری

 آستانه

این شهر با موقعیت جلگه ای به عنوان مرکز شهرستان آستانه اشرفیه در فاصله 30 کیلومتری شهر رشت واقع است. آستانه اشرفیه از شهرهای تاریخی استان گیلان به شمار می رود که در گذشته به نام کوچان معروف بوده است. البته در کنار سایر علل اهمیت این شهرستان، می توان به بارگاه ملکوتی سید جلال الدین اشرف، برادر امام رضا(ع) اشاره نمود. آستانه اشرفیه همچنین یکی از شهرهای مهم مذهبی ، زیارتی و کشاورزی گیلان به حساب می‌آید.

شهرستان سرسبز و زیبای آستانه اشرفیه با برنج‌های خوش عطر و بویش در تمام ایران شناخته شده است. شهرستان آستانه اشرفیه در مسیر راه اصلی کناره دریای خزر واقع شده و آب و هوای این منطقه همانند سایر قسمت‌های گیلان معتدل و مرطوب است.

عمده محصولات کشاورزی این شهرستان عبارتند از: برنج، دانه‌های روغنی، چای، پسته زمینی، محصولات جالیزی و اندکی سیب زمینی و انگور. دامداری نیز در این شهرستان از اهمیت برخوردار است.

 

برخی از مکان‌های دیدنی و تاریخی آستانه ‌اشرفیه:

     آرامگاه پیرجنگلی بازکیا: گوراب بین آستانه اشرفیه و لاهیجان

     آرامگاه دکتر محمد معین در کنار رودخانه حشمت رود آستارا

     بقعه آقا سید حسن شهر آستانه اشرفیه

     بقعه آقا سید حسین کیا در7 کیلومتری باختر آستانه اشرفیه

     بقعه آقا سید محمد

     بقعه سید جلال الدین اشرف

     پارک ساحلی استانه اشرفیه

     مناظر حاشیه رودخانه سفید رود

     پل چوبی کیاشهر

     پل خشتی نیاکو و کیسم

     تونل جنگلی صفرابسته

     پارک جنگلی کیاشهر

     پارک ملی بوجاق کیاشهر


 املش

این شهرستان از سمت شمال و شرق با شهرستان رودسر، از سمت جنوب با شهرستان سیاهکل و از سمت شمال غرب و غرب با شهرستان لنگرود همسایه است.

شهرستان املش دارای مناطق زیبا و جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی است، مناظر طبیعی در این شهرستان نگاه هر دوست‌دار طبیعت را به شدت مجذوب خود می‌کند.

مسافران نوروزی و گردشگرانی که برای فرار از زندگی شهری به سوی طبیعت کشیده می‌شوند، می‌توانند شهرستان املش در استان گیلان را به عنوان مقصد سفر انتخاب کنند.

فهرست جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی شهرستان املش عبارتند ا