**به سایت رسمی انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان گیلان خوش آمدید**  

فرهنگ و هنر

تئاتر

نخستين نمايشي كه در رشت اجرا شد، "خچوي دلال" بود كه توسط ارامنه در استان به نمايش درآمد. تا قبل از شكل‌گيري نخستين كانون تئاتر در گيلان، گروه‌هاي تئاتر قفقاز به رشت و ساير شهرهاي ديگر استان مي‌آمدند و براي مردم نمايش اجرا مي‌كردند.
نخستين كانون تئاتر در رشت نيز به نام "مجمع اميد ترقي" در سال
۱۲۸۹ شمسي بنيان گذاشته شد.اکبر رادی از جمله نخستین افراد فعال در عرصه نمایش بود. او که از نمایشنامه نویسان معروف ایرانی می باشد در شهر رشت متولد شد و تا سن ده سالگی در گیلان زندگی کرد. حال و هوای طبیعت شمال، زندگی ارباب و رعیتی و طبع شاعرانه گیل مردان و گیل زنان در آثار او جریان دارد. از جمله معروفترین آثار او می‌توان به پلکان، هاملت با سالاد فصل و لبخند با شکوه آقای گیل اشاره کرد.

 

نوروزخوانی:یک هفته مانده به شب عید، چند نفر شب هنگام فانوس به دست می‌گرفتند و دو چوب برداشته به هم می‌کوبیدند و به حیاط خانه مردم می‌رفتند. به در هر خانه‌ای که می‌رسیدند اجازة نوروزخوانی می‌گرفتند. نوروزی خوان‌ها نیز اشعاری را در مدح ائمهٔ اطهار(ع) می‌خواندند، بعد از آن صاحب خانه هدیهای مثل پول، برنج یا تخم مرغ به آنها می‌داد. آنگاه نوروزی خوان‌ها از حیاط خانه به خانة بعدی می‌رفتند و این کار در تمام محل اجرا می‌شد. نوروزی خوان‌ها معمولاً بعد از اجرای مراسم به صاحب‌خانه، یک شاخه شمشاد به عنوان نماد سبزی و نیک‌بختی، هدیه می‌دادند و اگر صاحب‌خانه در خانه حضور نداشت، شاخة شمشاد را بریکی از ستون‌های ایوان خانه نصب می‌کردند.

گيلانيان بر اين اساس، نخستين كساني بودند كه در پهنه اين سرزمين با هنرهاي نويني همانند تئاتر، عكاسي، سينما و ... آشنا شدند و در زماني كه بسياري از استان‌هاي كشور از هنر اجراي تئاتر محروم بودند، تماشاخانه گيلان فعال بودند.
بدين ترتيب تئاتر كه مادر هنرهاي نمايشي، درك احساس لحظه‌ها و خلق هيجان‌هاي عاطفي از سوي بازيگر آن است، در گيلان