**به سایت رسمی انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان گیلان خوش آمدید**  

تاریخچه گیلان

دوران باستان و پیش از ورودی اقوام آریایی

خطه گیلان از دیرباز و از زمان های بسیار کهن مأمن انسان های اولیه و در مقاطع بعدی سکونت گاه اولین انسان های ساکن فلات ایران بوده است. شاهد این مدعا یافته های باستان شناسی که شامل بقایای استخوان ها و دست ابزارهای سنگی مورد استفاده بشر اولیه می باشد که در بسیاری از مکانها و نقاط استان گیلان از قبیل غارهای «هوتو» (در بهشهر)، یَرشلمان، چَپَلک و مالِهان (در نواحی کوهستانی دیلمان) و همچنین در تپه مارلیک یافت گردیده است که قدمت آنها بین یازده تا هفتاد هزار سال تخمین زده می شود.

با گذشت چند هزار سال از سکونت انسان در گیلان در عصر سنگ، به تدریج مردمان این ناحیه وارد «عصرفلز» شدند. باستان شناسان در حفاری های صد سال اخیر به آثار و شواهد قابل اعتنایی از دوره ی فلز(به ویژه عصر آهن) دست یافته اند. این آثار و شواهد نشان می دهند ساکنان گیلان پیش از استقرار کامل آریایی ها در ایران، به حد بالایی از فرهنگ و تمدن دست یافته بودند.

از قدیمی ترین اقوام و تیره های ساکن جلگه گیلان می توان به قوم «کاس» اشاره نمود. «کادوس»ها و «آمارد»ها از ساکنین بعدی منطقه گیلان بوده اند. پس از کوچ اجباری آمارد ها به وسیله ی فرهاد اول اشکانی، دو قوم گیل و دیلم در این منطقه نقش اصلی را تا زمان های بسیار بر عهده گرفتند. به نحوی که حتی سالها پس از ورود اعراب(تا قرن چهارم هجری) ، به بخش اعظم نواحی کوهستانی شمال البرز «دیلمان» و به نواحی جلگه ای و شمالی تر«گیلان» گفته می شد. به تدریج، با پایان یافتن دوران اقتدار آل بویه و برخی حکومت های محلی منطقه دیلمان، برتری قوم گیل بیشتر آشکار گردید و سراسر کوهستان و جلگه ساحلی به نام «گیلان» شهرت یافت.

 گیلان از ورود قوم آریا تا سقوط ساسانیان      

اقوامی که در بالا ذکر شد، با ورود آریایی ها از خود مقاومت نشان دادند و زیر سطه ی آنان نرفتند. در زمان پس از مادها همواره مردمان منطقه گیلان با حکومت های مرکزی همکاری داشتند و به ویژه در نبرد ها به کمک آنان می شتافتند. از این همکاری های می توان به کمک به کوروش برای فتح هگمتانه، سقوط حکومت لیدی و بابل، حمله به یونان و همچنین مقاومت در برابر اسکندر اشاره نمود. در دوره ی سلوک